Co zrobić ze starym materacem?

Co zrobić ze starym materacem?

Wymiana materaca na nowy

Komfortowy i zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W celu zapewnienia zdrowego snu, należy zachowywać higieniczne środowisko snu. Należy regularnie wietrzyć sypialnię oraz często wymieniać pościel. Jeśli pokrowiec posiada możliwość prania, to również warto z niej skorzystać. Wszystkie powyższe zbiegi pozwolą wydłużyć czas korzystania z materaca. Nic nie jest jednak wieczne i po kilku-kilkunastu latach przychodzi czas na wymianę materaca. Kiedy już zdecydujemy się na konkretny model materaca i zamówimy go w sklepie stacjonarnym lub internetowym pojawia się zagwozdka, co zrobić ze starym materacem.

Materac do spania, zwłaszcza dwuosobowy, zajmuje sporo miejsca i jest tzw. odpadem gabarytowym. Pozbycie się starego materaca z domu, może okazać się kłopotliwe. Nie można tak po prostu wyrzucić go do śmieci.

Co zrobić ze starym materacem ?

W sytuacji, kiedy dojdziemy do wniosku, że nasz stary materac nadaje się do wyrzucenia należy sprawdzić, na kiedy planowany jest odbiór odpadów gabarytowych w naszej okolicy. Jeśli jednak termin odbioru odpadów wielkogabarytowych jest zbyt odległy - trzeba znaleźć inne rozwiązanie.

W wielu miejscach jest możliwość samodzielnego i bezpłatnego oddania materaca do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Najlepiej zadzwonić do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i zapytać o możliwość oddania materaca.

Jeśli jednak nie mamy możliwości samodzielnego przewiezienia materaca do Punktu Selektywnej Zbiórki odpadów należy poszukać firmy zajmującej się utylizacją odpadów i oferującej odbiór odpadu gabarytowego z domu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami.

Co zrobić ze starym materacem w dobrym stanie ?

Życie pisze różne scenariusze i czasem wymiana materaca jest konieczna nie ze względu na jego stan, a np. ze względu na konieczność zmiany wielkości materaca. W takich momentach, kiedy nasz "stary" materac nie jest jeszcze wcale taki stary, lub gdy pomimo upływu kilku lat materac jest wciąż w bardzo dobrym stanie można zaoferować mu  tzw. "drugie życie".

W sytuacji, gdy nasz stary materac jest w dobrym stanie - nie wyrzucajmy go i nie poddawajmy utylizacji. Należy pamiętać, że ograniczenie ilości odpadów to działanie chroniące nasze środowisko.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oddanie starego materaca osobom potrzebującym. Jeśli nasz stary materac jest w dobrym stanie, warto zaoferować go fundacjom, schroniskom dla osób bezdomnych lub pobliskim domom dziecka. Są to miejsca, gdzie materac może posłużyć jeszcze wiele lat. Przed dostarczeniem materaca należy się upewnić, że wybrana organizacja charytatywna potrzebuje i przyjmie materac.

Innym, ekologicznym i ekonomicznym sposobem na pozbycie się starego materaca, który jest w dobrym stanie, jest sprzedanie go. Ogłoszenie o sprzedaży materaca używanego można wystawić na popularnych serwisach ogłoszeniowych.

Recykling starego materaca

Filozofia zero waste (pol. zero odpadów) to styl życia, który nie generuje żadnych odpadów. W myśl tej idei należy ograniczyć wszelkie odpady.

Jak pozbyć się materaca, aby było to ekologiczne? Wystarczy trochę wyobraźni, maszyna do szycia i zdolności manualne. Poszczególne elementy materaca można wykorzystać do wytworzenia zupełnie innych produktów. Coraz częściej decydujemy się na danie drugiego życia produktom, które nie są nam już potrzebne. Jak wykorzystać stary materac? Co można z niego wykonać?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie pianek z materaca do obicia mebli ogrodowych. Pianki należy obszyć lub obić wybranym materiałem - w taki sposób możemy zrobić wygodne siedzisko lub poduszki dekoracyjne.

Innym pomysłem na wykorzystanie starego materaca jest wykonanie z jego elementów takich jak pianki, czy pokrowiec posłania dla pupila. W szczególności pianki memory, pianki termolestyczne, pianki Visco są wykorzystywane do tworzenia tzw. legowisk ortopedycznych dla psów, są to jednak bardzo drogie produkty. Pozbywając się starego materaca mamy możliwość wykonania bardzo wygodnego posłania dla naszego pupila, a tym samym zaoszczędzić na zakupie produktu gotowego.

To tylko przykładowe opcje na stworzenie produktów ze starego materaca. Rozwiązań tego typu jest dużo więcej i jeśli sami nie mamy pomysłu co zrobić ze starego materaca, warto zaczerpnąć inspiracje z internetu (np. z grup o tematyce Zero Waste lub z grup Majsterkowiczów).