Jak wybrać kołdrę zimową

Jak wybrać kołdrę zimową

Jak wybrać odpowiednią kołdrę zimową?

Niskie temperatury w nocy w okresie jesienno-zimowym sprawiają, że lekka kołdra letnia staje się niewystarczająca. Zamiast zwiększać ogrzewanie w sypialni, zdrowiej i z pewnością ekonomiczniej jest zdecydować się na dobrej klasy kołdrę zimową. Jak wybrać najbardziej odpowiednią? Sprawdź nasze porady.

Kołdra zimowa zamiast zwiększenia temperatury

Wysoka temperatura w sypialni wpływa negatywnie na jakość snu (może powodować bóle głowy lub trudności z zasypianiem, a przy tym często wybudza ze snu oraz wysusza drogi oddechowe). Zbyt ciepłe powietrze w sypialni stanowi też niekorzystne warunki dla alergików. Dlatego w czasie, gdy temperatury za oknem spadają poniżej zera, lepiej jest zaopatrzyć się w dobrej jakości, kołdrę zimową, która pozwoli na utrzymanie komfortu cieplnego podczas snu, nie powodując przy tym żadnych ze wskazanych wyżej skutków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kołdrę na zimę?

Asortyment ciepłych, grubych kołder zimowych jest bardzo duży i mocno zróżnicowany. Jaką wobec tego kołdrę wybrać, aby była dla nas odpowiednia? Decydując się na zakup tego produktu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wypełnienie oraz rozmiar. Istotny jest również fakt, czy osoba korzystająca z kołdry ma problemy z alergią.

KOŁDRA ZIMOWA AMZ SYNTETIC MEDISENS

MediSens to unikatowa kolekcja przyjazna alergikom i osobom cierpiącym na astmę bezpieczeństwo gwarantuje niespotykane na polskim rynku włókno wypełnienia sensifil posiadające prestiżowy atest ASTHMA&ALLERGY FRIENDLY dodatkowym atutem jest możliwość prania w temperaturze do 95 stopni C.

Właściwy rozmiar kołdry zimowej

Odpowiedni dobór rozmiaru kołdry jest bardzo istotny. Od niego w znacznej mierze zależy komfort snu. Zbyt małe okrycie sprawi, że możemy w nocy zmarznąć, z kolei zbyt duże może być za ciężkie.
W przypadku modeli dla dzieci kołdra na zimę powinna być nieco większa niż wymiary materacyka pociechy. Dla dziecka kilkuletniego nie należy kupować od razu kołdry dużego formatu, przeznaczonego dla osób dorosłych – okrycie będzie zbyt duże i ciężkie, a maluch nie będzie czuł się pod nim swobodnie oraz wygodnie. Kołdra dziecięca powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb i preferencji malucha.

Dla klasycznych łóżek pojedynczych, a także dwuosobowych, w których domownicy preferują sypianie pod oddzielnymi kołdrami, odpowiednia będzie kołdra zimowa 140x200 cm oraz kołdra zimowa 160x200 cm. Rozmiar ten zapewnia komfortowy wypoczynek jednej osobie, a przy tym jest rozmiarem standardowym dzięki czemu bez trudu znajdziemy szeroką gamę pościeli

Dla łóżek dwuosobowych dobrym rozwiązaniem będzie kołdra zimowa 180x200 cm lub kołdra zimowa 200x200 cm, a w przypadku wysokich osób kołdra zimowa 200x220 cm. Również do tych wersji kołder bez trudu można nabyć odpowiednią pościel.

Syntetyczna czy puchowa – jaka kołdra najlepsza?

Przy wyborze kołdry zimowej bardzo ważne jest jej wypełnienie. Rodzaje wypełnień różnią się między sobą właściwościami cieplnymi, alergicznymi, a często także wytrzymałością na upływ czasu czy odkształcenia. Dostępne są m.in. kołdry syntetyczne, których wypełnienie stanowią najczęściej włókna silikonowe.

Dla alergików najbardziej odpowiednim rozwiązaniem są kołdry antyalergiczne w wersji zimowej. Posiadają gęste wypełnienie syntetyczne, które nie uczula. Są bardzo ciepłe, a przy tym lekkie i przewiewne. Modele silikonowe lub poliestrowe zapobiegają również intensywnemu poceniu się. Do ich zalet zaliczyć można również łatwość pielęgnacji oraz komfort użytkowania.

Szczególnie cenione i popularne są kołdry puchowe, kołdry z puchem gęsim. Są one bardzo ciepłe, a przy tym wyjątkowo lekkie, co zapewnia komfort sni. Nie zawsze jednak kołdra puchowa będzie odpowiednia dla alergików, zwłaszcza dla osób uczulonych na pierze, kurz lub roztocza.

KOŁDRA ZIMOWA AMZ DREAM PUCH 90%

Kolekcja DREAM to polski puch gęsi 90% pokryty delikatnym inletem bawełnianym o splocie satynowym. Kolekcja cechuje się bardzo wysoką jakościa wykonania przy zachowaniu optymalnej ceny. Wyroby oferują podwyższoną higienę dzięki możliwości prania oraz zwiększone bezpieczeństwo użytkowania poprzez właściwości antyroztoczowe.

KOŁDRA ZIMOWA TREE & GOOSE PUCH 100%

Kołdry Tree&Goose to kolekcja najwyższej jakości naturalnych puchowych wyrobów pościelowych. Wypełnienie to Polski biały puch gęsi 100%.Tkanina pokryciowa 50% bawełna, 50% TENCEL. – jest niezwykle przyjemna w dotyku i posiada znakomitą przepuszczalność powietrza.

Poza materiałem wypełniającym kołdrę, ważny jest również ten, który ją pokrywa. W znacznym stopniu odpowiada on bowiem za optymalną cyrkulację powietrza. Na rynku dostępne są modele wykonan z bawełny, satyny bawełnianej, mikrofibry, satyny, tkaniny lyocell, a także mieszanek z dodatkiem włókien bambusowych, włókniny outlast. Najlepszą wentylację zapewnia bawełna oraz.

Warto zwrócić również uwagę na wagę wypełnienia. Na zimę zaleca się wagę wypełnienia na poziomie 1000-1800 g. Taki przedział zapewnia znakomitą izolację cieplną, a jednocześnie kołdra nie jest zbyt ciężka.

Kołdra całoroczna czy zimowa?

Poza modelami przeznaczonymi na bardzo chłodne zimowe noce - kołdra zimowa, kołdra ciepła oraz modelami na ciepłe noce - kołdra letnia, kołdra super summer, dostępne są również tzw. kołdry całoroczne. Czy trzeba więc specjalnie posiadać model na zimę i na lato? Czy wersja całoroczna będzie wystarczająca? Decyzja o tym, jaką kołdrę wybrać, powinna być podjęta przede wszystkim na podstawie własnych preferencji. Osoby wrażliwe na chłód, które potrzebują grubszego okrycia na noc, powinny zainwestować w dobrą jakościowo kołdrę zimową.
Ciekawym rozwiązaniem jest też kołdra 4 pory roku - jest to zestaw składający się z cienkiej kołdry na lato oraz grubszej na wiosnę i jesień, po spięciu obu kołder otrzymamy ciepłą kołdrę na zimę.